Πέμπτη 2 Ιουνίου 2011

Αρνείται να παραδοθεί...

Ένας ψυχωμένος Ολυμπιακός νίκησε με 76-68 τον Παναθηναικό στο ΣΕΦ, μείωσε σε 2-1 την σειρά και παίζει τα... ρέστα του στο ΟΑΚΑ.Παίζοντας με καρδιά και ψυχή, η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς απέδειξε ότι είναι "πολύ σκληρή για να πεθάνει", έκανε το 2-1 στους τελικούς στην Α1 και πλέον πάει στο ΟΑΚΑ για την ισοφάριση, αλλάζοντας πλήρως τα δεδομένα.

Στον αντίποδα, οι πράσινοι είχαν την τύχη στα χέρια μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα, όμως δεν ήταν καθόλου ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και έχασαν το πρώτο... ματς μπολ. Πλέον, μπροστά στο παθιασμένο κοινό τους την Κυριακή (22:00) θα προσπαθήσουν για να κάνουν το 3-1 και να "σφραγίσουν" ένα ακόμα πρωτάθλημα στην πλούσια ιστορία τους.

Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Γιάννη Μπουρούση για τον Ολυμπιακό, σούπερ στην επανάληψη ο Βασίλης Σπανούλης, ενώ "κλειδί" στην ανατροπή του φινάλε ο Μιχάλης Πελεκάνος. Από την άλλη, πρώτος σκόρερ για το "τριφύλλι" ήταν ο Μάικ Μπατίστ.

O αγώνας

Στο αγωνιστικό κομμάτι του τρίτου τελικού, οι δυο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στα πρώτα λεπτά, αλλά ο Ολυμπιακός φαινόταν πιο αποφασισμένος και με διάθεση να επιβάλει τους "κανόνες" του πάνω στο παρκέ. Γρήγορα πήρε κεφάλι στο σκορ, κατάφερε σιγά σιγά να χτίσει μια διαφορά και μάλιστα κάποια στιγμή λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έφτασε στο +8, 24-16. Οι πράσινοι όμως με ένα τρίποντο του Ντρου Νίκολας μείωσαν την διαφορά στους πέντε και τουλάχιστον μάζεψαν κάπως την κατάσταση. Όλα ήταν ρευστά, το ματς είχε ακόμα πολύ "ψωμί", αλλά ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες έμειναν στις... δάφνες της πρώτης περιόδου, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν πλήρως οι φιλοξενούμενοι, μαζεύονται άμεσα την διαφορά και βάζοντας την δική τους... σφραγίδα στο ματς. Πέρασαν μπροστά στο σκορ με 29-31, το κοντέρ συνέχιζε να γράφει, οι γηπεδούχοι έβλεπαν με το... σταγονόμετρο το αντίπαλο καλάθι και αυτό είχε ως συνέπεια να μην καταφέρνει να παίξει μπάσκετ αξιώσεων.

Χάιλαϊτ το εκπληκτικό ντράιβ του Νικ Καλάθη ακριβώς με τη λήξη της περιόδου, όταν στα 5,6'' πριν το τέλος και με το σκορ στο 39-44, πήρε την μπάλα, διέσχισε το παρκέ, έκανε τρεις εκπληκτικές ντρίμπλες πίσω από την πλάτη, ο Κώστας Παπανικολάου τον έχασε και ο Ελληνοαμερικανός γκαρντ άφησε υπέροχα την μπάλα στο καλάθι για το 39-46 που ήταν και το αποτέλεσμα του 20λεπτου. Ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει αυτό ακριβώς που ήθελε...

Όλα έγιναν στο τέλος

Η τρίτη περίοδος ανήκε δικαιωματικά στον Ολυμπιακό, που έπαιξε πρωτίστως καταπληκτική άμυνα και αυτό αποτέλεσε το "κλειδί" για να αλλάξει υπέρ του τα δεδομένα. Οι γηπεδούχοι δέχτηκαν μόλις και μετά βίας 10 πόντους από έναν κακό Παναθηναϊκό, στο ίδιο διάστημα σημείωσαν 19 και το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 58-56. Ένα μεγάλο ντέρμπι θα είχε συγκλονιστικό φινάλε, όπως τελικά συνέβη. Αλίμονο αν δεν είχε σασπένς ένα τέτοιο ματς, ενώ υπήρξε... πρωταγωνιστής από το πουθενά.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά το τέταρτο δεκάλεπτο και με σερί 0-7 έκανε το σκορ 58-63. Με την πλάτη στην τοίχο πάλι ο Ολυμπιακός, όφειλε να κυνηγήσει τον αντίπαλο, που πατούσε καλύτερα μέχρι το 61-66. Τότε, οι Πειραιώτες σα να πάτησαν ένα κουμπί και άλλαξαν άρδην το σκηνικό. Με δυο καλάθια που τα είδαμε στο... ριπλέι ελέω διαφημίσεων έγινε το 65-66 και μετά τρίποντο του Πελεκάνου από την γωνία για το προσπέρασμα και το 68-66. Το ΣΕΦ πήρε "φωτιά"...

Οι πράσινοι δεν άντεξαν, λύγισαν στο φινάλε, έκαναν πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση και βρέθηκαν να χάνουν με οκτώ πόντους στο τέλος του αγώνα (76-68). Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στα κρίσιμα σημεία, δίκαια πήρε το ματς και πλέον όλα είναι ανοιχτά, αν και στο ΟΑΚΑ το "τριφύλλι" θα έχει 18.000 φίλους στο πλάι του και φυσικά τον... αέρα που έχει αποκτήσει όλα αυτά τα χρόνια έναντι του αιωνίου αντιπάλου.

Πάντως, φέτος το κοντέρ γράφει 4-2 υπέρ των Πειραιωτών. Για να δούμε...

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 39-46, 58-56, 76-68

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς, Λούκας 6, Σπανούλης 13, Πρίντεζης 8 (2), Μπουρούσης 16, Πελεκάνος 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 7, Χαλπερίν 4, Γλυνιαδάκης 6, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 5, Τεόντοσιτς 5

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Μάριτς 4, Μπατίστ 15, Φώτσης 5 (1), Σάτο 2, Νίκολας 13 (3), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 10 (2), Βουγιούκας 9, Καλάθης 4, Μπόγρης, Καϊμακόγλου.

πηγή:woop.gr