Πέμπτη 19 Μαΐου 2011

Η Πόρτο το Europa, με υπογραφή Φαλκάο!

Μπορεί η Μπράγκα να έφτασε πολύ κοντά στο όνειρο, αλλά η εμπειρία της Πόρτο και η εκτελεστική δεινότητα του Φαλκάο ήταν αυτά που καθόρισαν τον τελικό του Europa League και χάρισαν στους δράκους το Κύπελλο! Η ομάδα του Αντρές Βίγιας Μπόας παρουσιάστηκε καλύτερη στο Dublin Arena και επικράτησε με 1-0 στον πορτογαλικό εμφύλιο, πανηγυρίζοντας τον τέταρτο ευρωπαϊκό τίτλο στην ιστορία της! Ο Φαλκάο πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 44ο λεπτό.

Από τα πρώτα λεπτά, η Πόρτο επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί παίρνοντας τα ηνία του αγώνα στα χέρια της, με την ομάδα του Ντομίνγκος Πασιένσια να περιορίζεται στα ανασταλτικά της καθήκοντα και να προσπαθεί να απειλήσει τον Ελτον με αντεπιθέσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους δράκους στο 7ο λεπτό, με τον Χουλκ να κάνει μία... επίδειξη ικανοτήτων, περνώντας τους αντίπαλους αμυντικούς και επιχειρώντας ένα σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Οι παίκτες του Βίγιας-Μπόας διατήρησαν τον έλεγχο, αλλά τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην καλοσχηματισμένη άμυνα της Μπράγκα την οποία προσπαθούσαν να τρυπήσουν από τα πλάγια.

Φαλκάο και 1-0!
Και ενώ η Μπράγκα είχε καταφέρει να φέρει σε μερική ισορροπία το παιχνίδι, ο Φαλκάο βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 44ο λεπτό. Ο Γκουαρίν με σέντρα γέμισε από τα δεξιά, ο κολομβιανός άσος βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με κεφαλιά έγραψε το 1-0, δίνοντας το προβάδισμα στην Πόρτο.

Με φόρα ο Μοσορό
Βλέποντας την ομάδα του να βρίσκεται πίσω στο σκορ, ο Ντομίνγκος θέλησε να ενισχύσει το ρόστερ του με την έναρξη της επανάληψης ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Κακά και Μοσορό. Ο τελευταίο μάλιστα βρέθηκε πολύ κοντά στο να κάνει το 1-1 λίγα μόλις δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, όταν βγήκε μόνος του απέναντι στον Ελτον, αλλά δεν κατάφερε να τον πλασάρει και να βάλει και πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι.

Η Μπράγκα παρουσιάστηκε εμφανώς βελτιωμένη στα λεπτά που ακολούθησαν και κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης, με τους δράκους να προσπαθούν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους. Τα νεύρα όμως δεν έλειψαν από τους παίκτες του Ντομίνγκος, γεγονός που τους έκανε να χάνουν συχνά τον έλεγχο.

Πίεση χωρίς αποτέλεσμα για Μπράγκα
Παρά την πίεση της Μπράγκα, η εμπειρία της Πόρτο σε ανάλογα παιχνίδια φάνηκε καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα. Η ομάδα του Βίγιας Μπόας έδειξε την ψυχραιμία που χρειαζόταν και διατήρησε το 1-0 μέχρι και το σφύριγμα της λήξης που τη βρήκε να πανηγυρίζει τον τέταρτο ευρωπαϊκό τίτλο στην ιστορία της!